Meerlust

Jížní Afrika
Meerlust patří rodině od 16.století a momentálně patří mezi nejuznávanější vinařské oblastí Jižní Afriky.

Meerlust má v sobě kus historii. Když jsem jej navštívil poprvé s vinařem Chrisem Williamsem a obchodním manažerem Eddiem Turnerem, povečeřel jsem v původní chatě, kterou postavili v roce 1692. Byla postavena Henningem Huysingem a po jeho smrti měla celou škálu majitelů. V roce 1757 ji koupil Johannes Myburgh. Od té chvíli patřila této rodině až doteď.

Co do vína je historie trochu kratší. O slávu Meerlustu se postarali Nico a Giorgio Dalla Cia díky svého Cabernetu Sauvignon v roce 1975 a jejich prvotřídního blendu Rubicon z roku 1980. Giorgio Dalla Cia vyrobil valnou část vín, která Meerlust proslavila, ale své zásluhy na celé věci má i Chris Williams.

Celá vinařská oblast se rozléhá na čtyřech stech hektarů půdy, k pěstování hroznů se celkem využívá sto hektarů. Použity jsou všechny plody s tím, že nekvalitní jsou prodány. Sklizeň průměrně váží okolo pěti set tun, celkem to vychází na 35hl/ha. V roce 2007 byla k těmto vinicím připojena jedna starší, na které rostla odrůda Merlotu. Toto spojení místní Merlot výrazně posílilo.

„Meerlust patří rodině bez velkého kapitálu,“ říká Williams. „Peníze jdou přímo do výrobních zařízení. Nejsou tu žádná pozlátka, žádný zbytečný majetek. Nadbytečné výdaje jsou největším nepřítelem vinařského průmyslu.“

Překvapivě pro Stellenbosch, Meerlust vyrábí úctyhodný Pinot Noir, který získává ze tří klonů vína z rostlin na kopci. „Kniha pravidel říká, že bychom to dělat neměli,“ říká Williams.

Výhodou Meerlustu je, že fungují spíš jako Bordeaux Chateau, než jako produkce z nového světa. Meerlust vyrábí velký počet vín Rubicon, jejich Grand Vin chcete-li. To znamená, že se k němu dostanete snadno a pořád ještě zůstane spousta láhví. Jejich tým si za to zaslouží pochvalu.